Kas ir Praids?

Daudziem cilvēkiem Latvijā joprojām nav skaidrs, kāpēc ir vajadzīgs Praids. Neziņa un izpratnes trūkums rada bažas, bažas rada pretestību un nepatiku. Vai zināt, kas ir Praids un ko tas dod gan pašiem LGBT cilvēkiem, viņu radiem un draugiem, gan visai sabiedrībai kopumā?

Galvenā Praida doma – „visi esam dažādi, katrs no mums unikāls, un tas ir labi!”

Ko Praids dod LGBT cilvēkiem:

redzamību. Mūsu sabiedrība ikdienā joprojām izliekas mūs neredzot. Lai cilvēks justos pieņemts un atzīts, viņam ir nepieciešama cieņa pret viņa identitātēm, to paušana. Klusēšana un izlikšanās joprojām ir mūsu sabiedrības problēma, un Praids ir jauks veids, kā šo klusēšanu un cilvēku dzīvju „izdzēšanu” pārtraukt.

savas vērtības apziņu. Latvijā daudziem cilvēkiem ir šaubas par savu vērtību, savas identitātes vērtību – it īpaši, ja atšķiries no citiem. Praids ir veids, kā šo vērtības apziņu stiprināt.

iespēju runāt par savām vajadzībām un tiesībām. LGBT cilvēkiem, tāpat kā jebkurai sabiedrības daļai, ir savas vajadzības. Diemžēl, Latvijā viendzimuma pāri joprojām netiek atzīti, kas rada sarežģījumus cilvēku individuālajās dzīvēs, LGBT cilvēki sastopas ar naida noziegumiem, vērstiem pret viņu identitāti, un ar diskrimināciju darba tirgū. Viens no risinājumiem, ko cilvēki izvēlas, ir braukt prom no valsts. Mēs gribam cīnīties par to, lai Latvijas iedzīvotāji paliktu Latvijā un justos šeit labi. Tādēļ vēlāmies panākt LGBT cilvēku tiesību ievērošanu.
Ko Praids dod visai sabiedrībai:
dažādības un individualitātes vērtības atzīšanu un stiprināšanu. Kā zināms, dažādība ir dabiska. Daba veido mūs katru unikālu, un dažu sabiedrību vēlme šo unikalitāti noliegt un nogalināt noved pie bīstamām sekām. Mēs pamazām atbrīvojāmies no PSRS sistēmas pārinodarījumiem un sākam novērtēt nevis to, ka visi ir pilnīgi vienādi un „ko kaimiņu tante padomās”, bet to, ka cilvēks drīkst būt godīgs un atklāts par sevi gan ar sevi pašu, gan ar citiem. Praids kalpo sabiedrībai, palīdzot katram tajā aizdomāties par to, vai cieņa pret indivīdu un cilvēka unikalitāti ir viņu vērtība. Tādēļ uz gājienu un citiem pasākumiem ir aicināti ne tikai LGBT cilvēki, viņu radi un draugi, bet jebkurš, kuram ir svarīga cilvēka individualitātes vērtība!
demokrātisko vērtību stiprināšanu. Gājiens ir likumīgs, tajā nav vardarbības. 2006. gadā mēs redzējām vardarbības neglīto seju, kad naidīgi noskaņoti huligāni apmētāja miermīlīgus cilvēkus ar fekālijām, kliedza naidīgus saukļus, spļāva cilvēkiem sejā. Šis bija notikums, kad daudzi aizdomājās par to, vai gribam, lai mūsu bērni aug tik vardarbīgā sabiedrībā, un nolēma, ka nē. Praids ir notikums, kas palīdz stiprināt visu mūsu izpratni par demokrātiju un mazākuma kopienu tiesībām.
iespēju katram kļūt brīvākam, atbrīvojoties no aizspriedumu nastas. „Ak šausmas!” – ja šādi padomā, lasot ziņas par Praidu vai redzot televīzijā sižetu par to, tad tev ir aizspriedumi. Aizspriedumi padara prātu ierobežotu un dzīvi – baiļu un agresijas pilnu, jo no tā, pret ko mums ir aizspriedumi, mēs baidāmies, un nereti tādēļ arī tam uzbrūkam – kā zināms, uzbrukums ir vislabākā aizsardzība pret to, kas biedē. Protams, ka īstenībā no gejiem, lesbietēm, biseksuāliem un transcilvēkiem nav ko baidīties; baidāmies mēs no sevis, bīstamies atklāt sevī kaut ko tādu, ar ko arī mēs atšķiramies no citiem. Aizspriedumi rada daudz agresijas, bojā dzīvi sev un citiem, tādēļ no tiem būtu vēlams atbrīvoties.
iespēju veidot dialogu un izprast LGBT kopienas vajadzības. Lai mēs visi dzīvotu saskanīgi un laimīgi, jāzina cits cita vajadzības. Mēs esam neliela valsts, katrs cilvēks mums svarīgs. Praida laikā notiek diskusijas par to, kā mūsu valsti padarīt visiem cilvēkiem draudzīgāku.
tūristu plūsmu Praids ir gan gājiens, gan filmu skate, gan izstādes, gan izklaides pasākumi, gan diskusijas un semināri – tādēļ to apmeklē daudzi ārzemnieku. It īpaši Baltijas valstu praidu, kas nav tikai Latvijas pasākums. Līdz ar to, mūsu valstij Praids dod iespēju priecāties par tūristiem un palīdzēt viņiem iepazīt mūsu skaisto valsti un galvaspilsētu.

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Baltic pride